Nobilis tilia

Vlčí Hora

První písemná zmínka se objevila roku 1348 a ves vznikla roku 1589. Vlčí Hora je jako Krásný Buk, Dlouhý Důl, Kyjov, Hely, Kamenná Horka, Sněžná součástí města Krásná Lípa. Nejvíce obyvatel měla zřejmě roku 1869 – 1074. Přestože zde žije několik stálých obyvatel, je to spíše rekreační oblast.

 

Köglerova naučná stezka

Naučná stezka prochází ve většině částí Köglerovou naučnou stezkou. Zakladatelem byl rodák z Krásné Lípy – Rudolf Kögler, který roku 1941 stezku otevřel a sám na ní provázel. Původní stezka byla dlouhá 12 km. Začínala na Vápence u Doubice a pokračovala přes Kyjov do Vlčí Hory. Na stezce jste mohli číst informace ze 70 tabulí. Texty v německém jazyce návštěvníka seznamovaly s geologickými, botanickými, zoologickými a vlastivědnými informacemi. Po válce zájem o stezku utichl, Rudolf Kögler ale připravoval texty v českém jazyce. Bohužel však nápad nedokončil, roku 1949 totiž zemřel. Dnes je trasa prodloužena a můžete ji absolvovat celou jako okruh.

Doporučujeme také navštívit trojrozměrnou geologickou mapu (Zahrady č. 30, Krásná Lípa). Jedinečné technické dílo z autentických hornin. Na ploše 50 m2 je znázorněno 29 km2 zdejší krajiny. Mapa vymezuje oblasti Brtníky, Panský, Staré Křečany, Zahrady, Krásný Buk, Kamenná Horka a Doubice. Geologická mapa byla vybudována ještě před samotnou Köglerovou naučnou stezkou roku 1935.

 

Nobilis Tilia

Firma byla založena roku 1994 v Krásné Lípě PaedDr. Zbyňkem Šedivým pod názvem Nobela. Zakladatel si ke spolupráci pozval vědce, se kterými tvořil receptury a následně vytvořil speciální produkty pro kosmetické salóny.

Zakladatel důkladně zkoumal rostliny, pro inspiraci často navštěvoval Francii, kde také hledal dodavatele surovin.

Od roku 2003 Zbyněk Šedivý spolupracuje s Adélou a Petrem Zrubeckými a firma nesla nové jméno – Nobilis Tilia. Jejich největší zájem je v oblasti aromaterapie.

Od roku 2004 firma Nobilis Tilia sídlí ve Vlčí Hoře.

Areál firmy se od roku 2004 změnil k nepoznání. Byla opravena budova pro výrobu, založena zahrada, roku 2016 se z bývalé školy stalo Návštěvnické centrum s prodejnou a čajovnou.

Firma se drží hesla: „Postupně tak vzniká Centrum aromaterapie – místo zasvěcené vůním, rostlinám, odpočinku i vzdělávání, propojené s přírodou.“