Národní park České Švýcarsko
Vznikl 1. 1. 2000 a má rozlohu 79 km2.
Poslání národního parku je chránit živou i neživou přírodu. Krajina národního parku je ukázkou pískovcového fenoménu.
Jak se dočtete v Průvodci expozicí: „České Švýcarsko je malou krajinou s velkými kontrasty. Právě v tom spočívá jeho jedinečnost. Extrémně suchá a osluněná místa střídají vlhké partie, kde je příšeří i za pravého poledne. Všude je však život. Na každém kroku můžeme pozorovat zápas o přežití v nekonečném koloběhu přírody, jehož součástí je i smrt, která znamená život někoho jiného. A mezi zrozením a smrtí stojí přede všemi dva hlavní úkoly – žít vlastní a postarat se o jeho přetrvávání prostřednictvím potomstva. Vydejme se pozorovat tyto životní zápasy do labyrintu skalních soutěsek, na slunné vrcholky skalních věží, na dno roklí a řek a ještě hlouběji, až na dno rašeliniště.“
V národním parku se můžete pohybovat všude, vyjma klidové zóny, která je značená dvěma červenými pruhy, s tím, že spodní pruh není úplný. Zde můžete chodit pouze po značených turistických stezkách.
Pokud vidíte jen jeden červených pruh, jste v klidové zóně.
V národním parku můžete sbírat jakékoliv plody nebo houby, jen si zase dejte pozor, pokud budete v klidové zóně, nesmíte sejít ze značené cesty.
Na území národního parku se nacházejí borůvky, brusinky, lesní jahody, houby…..jen pozor na jedovaté vraní oko.
V republice se ročně objevuje jen pár jedinců, ale doporučujeme lesní bobuloviny omýt, můžete se nakazit liščí tasemnicí.